Поиск
  • daghivictor

Speranța - Dacia Buiucani. Totul ce trebuie să știți despre meciul din etapa 34


Speranța Nisporeni este următorul adversar al clubului nostru în Divizia Națională.


Meciul din etapa 34 este programat pentru miercuri, 19 mai, ora 18:00, și se va juca la stadionul Nicolae Simatoc din Lozova.


Partida va fi închisă pentru spectatori.


Meciul poate fi urmărit în direct pe pagina de Youtube a Federației Moldovenești de Fotbal.


Cele două echipe s-au întâlnit până acum de șapte ori. Bilanț: echipele au obținut câte trei victorii, iar un joc s-a încheiat la egalitate. Golaverajul, 10-9, este favorabil clubului nostru.


Pentru prima dată cele două echipe s-au întâlnit în Divizia A, în sezonul 2014/15, pe 24 august 2014, la stadionul din Nisporeni. Dacia-2 Buiucani a câștigat primul duel direct cu scorul de 3-1, datorită reușitelor lui Andrian Apostol (min. 16), Cornel Șchiopu (24), Dumitru Popescu (83), respectiv Ion Pavlov (7).


Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Dumitru Celeadnic, Roman Grancear, Alexandru Magurean, Ion-Paul Fratea, Andrei Bursuc, Dumitru Popescu, Andrian Apostol, Cornel Șchiopu, Vasile Jardan (Alexandru Podlesnîi, 90), Alexandru Bejan, Vitalie Jancov. Antrenor: Ivan Mandrîcenco.


Vezi rezumatul meciului din 24 august 2014


În retur, la stadionul CSCT Buiucani, pe 21 martie 2015, nisporenenii și-au luat revanșa, datorită golului marcat de Pavel Secrier în min. 75.


Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Dumitru Celeadnic, Ion-Paul Fratea, Petru Costin, Dan Guștiuc (Alexei Șoimu, 85), Cornel Șchiopu, Daniel Cațer (Iaser Țurcan, 63), Andrei Bursuc, Cristian Cîrlan (Andrei Marandici, 63), Gheorghe Mardari, Eugeniu Cociuc, Ruslan Shauvkhalov. Antrenor: Ivan Mandrîcenco.


Vezi rezumatul meciului din 21 martie 2015

Pe 22 februarie 2020, echipele s-au întâlnit la Cupa Federației, la Joma Arena, iar Dacia Buiucani s-a impus cu 2-1. Golurile au fost marcate de Vadim Crîcimar (37), Sandu Mateescu (44), respectiv Mihai Bolun (83).


Componența echipei noastre: Dumitru Coval, Ionuț Revenco (Ion Cucuietu, 88), Sandu Mateescu, Mihai Țîpac, Gheorghe Suciu (Adrian Ciobanu, 76), Corneliu Cotogoi (Vicu Bulmaga, 65), Vadim Crîcimar, Nicolae Nemerenco (Dumitru Bivol, 65), Marius Iosipoi (Gheorghe Spînu, 76), Teodor Lungu (Alexei Solomin, 81), Vadim Cravcescu (Ghenadie Ochinca, 85). Antrenor: Andrei Martin


Vezi rezumatul meciului din 22 februarie 2020


În ediția actuală a Diviziei Naționale, echipele s-au întâlnit de trei ori.


Mai întâi, în etapa 7, pe 31 iulie 2020, la stadionul Zimbru-2, Dacia Buiucani a fost învinsă cu 3-0, golurile fiind marcate de Oleksandr Iermachenko (48), Dan Pîsla (51) și Constantin Sandu (87).


Componența echipei noastre: Dumitru Coval, Ionuț Revenco (Sandu Mateescu, 82), Mihai Țîpac, Gheorghe Suciu, Corneliu Cotogoi, Vadim Crîcimar (Nicolae Nemerenco, 46), Dumitru Demian (Dumitru Bivol, 82), Vadim Cravcescu, Marius Iosipoi, Marin Căruntu (Doru Calestru, 46), Teodor Lungu (Ion Gurulea, 56). Antrenor: Andrei Martin


Vezi rezumatul meciului din 31 iulie 2020

Iar pe 25 octombrie 2020, în etapa 16, la Complexul sportiv raional din Orhei, cele două formații au terminat meciul la egalitate, 0-0.


Iată care a fost componența echipei noastre în acel meci: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Sandu Mateescu (Gheorghe Suciu, 46), Mihai Țîpac, Corneliu Cotogoi (Dumitru Bivol, 70), Nicu Namolovan (Vadim Crîcimar, 65), Dumitru Demian (Marin Căruntu, 46), Vadim Cravcescu, Doru Calestru, Vicu Bulmaga (Ion Gurulea, 75), Teodor Lungu. Antrenor: Andrei Martin


Vezi rezumatul meciului din 25 octombrie 2020


Cel mai recent duel dintre cele două formații s-a disputat pe 14 martie 2021, în etapa a XXV-a. La Joma Arena din Chișinău, Dacia Buiucani s-a impus cu 4-1. Golurile au fost marcate de Vadim Crîcimar, Marin Căruntu, Denis Furtuna, Corneliu Cotogoi, respectiv, Dmytro Kozban.


Dacia Buiucani: 1.Dumitru COVAL, 2.Ioan-Călin REVENCO, 4.Denis FURTUNA, 5.Mihai ȚÎPAC, 7.Dumitru BIVOL (15.Ion MAMALIGA, 46), 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRÎCIMAR (28.Nicu NAMOLOVAN, 51), 18.Vadim CRAVCESCU (31.Vasile BÎTLAN, 65), 19.Doru CALESTRU (29.Alex GUTIUM, 66), 22.Marin CĂRUNTU, 23.Vicu BULMAGA. Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 6.Gheorghe SUCIU, 10.Nicolae NEMERENCO, 14. Ilie BOTNARI, 20.Oleg MARTIN, 21.Valeriu GURGUROV. Antrenor: Andrei MARTIN


Vezi rezumatul meciului din 14 martie 2021


Cele două echipe au mai jucat pe 28 octombrie 2020, în optimile de finală a Cupei Moldovei, ediția 2020-2021. Partida a avut loc la Complexul sportv raional din Orhei, iar Speranța s-a impus cu 2-1 în timpul suplimentar. Golurile au fost marcate de Matvei Guiganov (40), Dan Pîsla (115), respectiv Nicolae Nemerenco (35).


Iată care a fost componența formației noastre în meciul de Cupă: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Mihai Țîpac (Corneliu Cotogoi, 46), Gheorghe Suciu, Dumitru Bivol (Marius Iosipoi, 71), Nicolae Nemerenco (Vadim Crîcimar, 71), Dumitru Demian (Marin Căruntu, 58), Vadim Cravcescu, Doru Calestru (Nicu Namolovan, 106), Vicu Bulmaga, Teodor Lungu (Ion Gurulea, 87). Antrenor: Andrei Martin.


Speranța a obținut o singură victorie și o remiză în ultimele 10 meciuri.


Dacia Buiucani a obținut 4 victorii și o remiză în ultimele 10 meciuri.


Fundașul Daciei Buiucani, Vicu Bulmaga, este suspendat pentru meciul de miercuri, pentru cumul de cartonașe galbene.


În același timp, Doru Calestru, Oleg Martin (ambii, Dacia Buiucani) și Alexandru Starîș (Speranța) au drept de joc în meciul de miercuri, după ce au fost suspendați în partidele precedente.


În clasament, Speranța este pe locul 9, cu 23 de puncte, în timp ce Dacia Buiucani se află pe locul 5, cu 41 de puncte acumulate.


Video: Moldfootball, FMF

Просмотров: 34Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все