Поиск
  • daghivictor

FC Florești - Dacia Buiucani. Totul ce trebuie să știți despre meciul din etapa 31Fotbal Club Florești este următorul adversar al clubului nostru în Divizia Națională.

Meciul din etapa 31 este programat pentru vineri, 7 mai, ora 16:00, și se va juca la stadionul orășenesc din Bender.


Partida va fi închisă pentru spectatori.

Meciul poate fi urmărit în direct pe pagina de Youtube a Federației Moldovenești de Fotbal.


Până acum Dacia Buiucani și FC Florești s-au întâlnit de șase ori. Bilanț: FC Florești a obținut trei victorii, Dacia Buiucani – 1, iar două jocuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul, 8-7, este favorabil echipei de la nordul Moldovei.


Pentru prima dată cele două echipe s-au întâlnit pe 4 august 2019, în etapa 15 din Divizia A. La stadionul din satul Izvoare, raionul Florești, meciul s-a încheiat cu victoria echipei din Florești cu 2-1. Golurile au fost marcate de Alexandr Pașcenco (în min. 16), Alexandr Namașco (89), respectiv, Marius Iosipoi (17). De notat faptul că, din min. 14, Dacia Buiucani a jucat în inferioritate numerică, din teren fiind eliminat Adrian Ciobanu, pentru faultul ultimei speranțe.


Iată care a fost componența echipei Dacia Buiucani în acel meci: Dumitru Covali, Ionuț Revenco, Adrian Ciobanu, Dorel-Daniel Sula (Artiom Gabareț, 46), Doru Calestru, Dumitru Bivol (Valentin Țîganescu, 46), Nicu Namolovan (Vitalie Cașu, 66), Marius Iosipoi, Sergiu Gațmaniuc (Corneliu Cotogoi, 56), Vadim Cravcescu, Marin Căruntu. Antrenor: Andrei Martin


Vezi rezumatul meciului din 4 august 2019Pe 9 noiembrie 2019, echipele s-au întâlnit din nou, la Joma Arena, într-un meci din etapa 30. FC Florești a învins cu 2-1 datorită golurilor marcate de Vadim Crîcimar (73), Alexandr Scripcenco (87), respectiv, Marin Căruntu (60). În min. 27, Vadim Crîcimar a ratat un penalty.


Iată care a fost componența echipei noastre în acel meci: Dumitru Covali, Ionuț Revenco, Mihai Țîpac, Doru Calestru, Dumitru Bivol, Andrian Apostol, Marius Iosipoi (Nicu Namolovan, 87), Vadim Cravcescu, Corneliu Cotogoi, Vadim Costandachi (Valentin Țăganescu, 27), Marin Căruntu. Antrenor: Andrei Martin


Vezi rezumatul meciului din 9 noiembrie 2019


Dacia-Buiucani a mai jucat o dată cu FC Florești în prima ediție a Cupei Federației, unde cele două formații s-au despărțit la egalitate, scor 1-1 (marcatori Sandu Mateescu 25, respectiv Evgheni Ragulkin 56). Meciul a avut loc pe 29 februarie 2020, la Joma Arena, iar Dacia Buiucani a jucat în inferioritate numerică din min. 32, din teren fiind eliminat Sandu Mateescu, pentru al doilea cartonaș galben.


Iată care a fost componența echipei noastre în acel meci: Dumitru Covali, Ionuț Revenco, Sandu Mateescu, Mihai Țîpac, Gheorghe Suciu, Dumitru Bivol (Sergiu Gațmaniuc, 83), Corneliu Cotogoi, Vadim Crîcimar (Nicu Namolovan, 69), Marius Iosipoi, Gheorghe Spînu (Doru Calestru, 46), Vadim Cravcescu (Adrian Ciobanu, 60). Antrenor: Andrei Martin


Vezi rezumatul meciului din 29 februarie 2020În actuala ediție a Diviziei Naționale, Dacia Buiucani și FC Florești s-au întâlnit de trei ori.

Pe 18 iulie 2020, în etapa 4, la stadionul Zimbru-2, echipa noastră a învins cu 2-0, golurile fiind marcate de Corneliu Cotogoi (58) și Dumitru Demian (90+1). Din nou Dacia Buiucani a jucat în inferioritate numerică, în min. 73 din teren a fost eliminat Corneliu Cotogoi, pentru al doilea cartonaș galben.


Dacia-Buiucani: 1.Dumitru COVAL, 2.Ionuț REVENCO, 5.Mihai ȚÎPAC, 6.Gheorghe SUCIU (4.Sandu MATEESCU, 66), 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRICIMAR (10.Nicolae NEMERENCO, 59), 11.Dumitru DEMIAN, 18.Vadim CRAVCESCU, 19.Doru CALESTRU, 26.Marius IOSIPOI (7.Dumitru BIVOL, 77), 29.Teodor LUNGU (21.Ion GURULEA, 59) Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 3.Ghenadie OCHINCA, 15.Adrian CIOBANU, 93.Alexei SOLOMIN Antrenor: Andrei MARTIN


Vezi rezumatul meciului din 18 iulie 2020Pe 3 octombrie 2020, în etapa 13, la stadionul orășenesc din Bender, s-a impus FC Florești cu 1-0. Golul a fost marcat de Dmitri Maneacov (42, din penalty), iar echipa noastră din nou a jucat în inferioritate numerică, în minutul 40 fiind eliminat din teren Vadim Cravcescu, pentru faultul ultimei speranțe.


Dacia-Buiucani: 1.Dumitru COVALI, 2.Ionuț REVENCO, 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRICIMAR (6.Gheorghe SUCIU, 44), 11.Dumitru DEMIAN (10.Nicolae NEMERENCO, 65), 18.Vadim CRAVCESCU, 19.Doru CALESTRU, 20.Marius IOSIPOI (7.Dumitru BIVOL, 75), 22.Marin CĂRUNTU (21.Ion GURULEA, 75), 23. Vicu BULMAGA, 29.Teodor LUNGU Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 4.Sandu MATEESCU, 5.Mihai ȚÎPAC, 15.Adrian CIOBANU, 28.Nicu NAMOLOVAN Antrenor: Andrei MARTIN


Vezi rezumatul meciului din 3 octombrie 2020Ultimul meci dintre aceste echipe s-a jucat pe 23 februarie 2021, în etapa 22, la Joma Arena și s-a terminat la egalitate, 2-2. Au marcat Vadim Crîcimar (39), Ionuț Revenco (90+5), respectiv, Vladimir Ghinaitis (45+1) și Andrei Cobeț (46).

Dacia-Buiucani: 1.Dumitru COVALI, 2.Ionuț REVENCO, 4. Denis FURTUNA, 5.Mihai ȚÎPAC (17.Valeriu GURGUROV, 66), 7.Dumitru BIVOL (20.Oleg MARTIN, 60), 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRICIMAR (10.Nicolae NEMERENCO, 46), 11.Dumitru DEMIAN (22.Marin CĂRUNTU, 46), 15. Ion MAMALIGA (28.Nicu NAMOLOVAN, 46), 19.Doru CALESTRU, 23.Vicu BULMAGA

Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 14. Ilie BOTNARI, 18.Vadim CRAVCESCU

Antrenor: Andrei MARTIN


Vezi rezumatul meciului din 23 februarie 2021Datorită succesului din etapa trecută cu Dinamo-Auto, echipa noastră a intrerupt seria negativă alcătuită din 4 meciuri fără victorie. Dacia Buiucani a obținut câte trei victorii și remize în ultimele 10 meciuri.


FC Florești luptă pentru evitarea locului 9, ce duce la baraj. Echipa antrenată de Iuri Groșev a obținut câte două victorii și remize în ultimele 10 meciuri.

Fundașul echipei FC Florești, Sandu Mateescu, are drept de joc în meciul de vineri, după ce a fost suspendat în partida precedentă cu Petrocub.

În clasament, Dacia Buiucani este pe locul 6, cu 38 de puncte, în timp ce FC Florești se află pe locul 7, cu 23 de puncte acumulate.

Foto: Vadim Caftanat/FMF, Xenia Silcenco, Vadim Josan/CSCT Buiucani


Просмотров: 26Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все