Поиск
  • daghivictor

Divizia Națională. Dacia Buiucani – Dinamo-Auto 2-1Echipa noastră reușește să se impună, cu scorul 2-1, în fața formației Dinamo-Auto Tiraspol, într-o partidă din cadrul etapei a 30-a a Diviziei Naționale la fotbal. Pentru modul în care au evoluat, băieții noștri merită FELICITĂRI! În urma acestui succes, Dacia Buiucani a intrerupt seria negativă compusă din patru meciuri fără victorie și a obținut a zecea victorie din campionat.

Tehnicianul Andrei Martin l-a folosit din primele minute pe fundașul Denis Furtuna, care a fost suspendat în etapa trecută pentru cumul de cartonașe galbene. În schimb, Mihai Țîpac și Gheorghe Suciu n-au fost incluși în raportul de joc, ei fiind în continuare accidentați.

"Galben-albaștrii" au deschis scorul în minutul 35: Vadim Crîcimar a intrat în careu și a centrat de pe partea stângă, Marin Căruntu a lăsat balonul pentru Dumitru Demian, care a înscris din 10 metri al 5-lea său gol din actualul campionat.


În minutul 67 scorul a devenit 2-0: Ion Mamaliga a pasat subtil în careu, iar Nicu Namolovan a înscris din 12 metri, cu toată opoziția portarului Bardîș, al doilea gol din actual stagiune. Este interesant că Namolovan a intrat în teren cu 4 minute înainte de a marca, în locul lui Vadim Crîcimar. Inspirată mutare a antrenorului Andrei Martin!


Echipa noastră s-a aflat la cârma jocului și a creat mai multe ocazii de a înscrie prin Corneliu Cotogoi și Valeriu Gurgurov, însă neșansa sau intervenția portarului au făcut ca scorul să nu ia proporții.


Iar în minutele de prelungiri ale meciului oaspeții au redus din handicap prin Samiev.


În urma acestui rezultat, Dacia Buiucani acumulează 38 de puncte și rămâne pe poziția a 6-a în clasamentul Diviziei Naționale, apropiindu-se la două puncte de Dinamo-Auto.


Statistica meciului

Dacia Buiucani – Dinamo-Auto 2-1

Au marcat: Dumitru DEMIAN (35), Nicu NAMOLOVAN (67) / Shahrom SAMIEV (90+1)

29 aprilie. Chișinău, stadionul Zimbru-2, teren natural. Fără spectatori Arbitru: Ion BÎLEA Asistenți: Victor LUCHIȚA și Alexandru CIOCHINĂ Al 4-lea oficial: Gabriel TUPICICA

Cartonașe galbene: FURTUNA (7), BULMAGA (49), CĂRUNTU (54)

Dacia Buiucani: 1.Dumitru COVALI, 2.Ioan-Călin REVENCO, 4.Denis FURTUNA, 7.Dumitru BIVOL (29.Alex GUTIUM 46), 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRICIMAR (28.Nicu NAMOLOVAN, 63), 11.Dumitru DEMIAN (21.Valeriu GURGUROV, 78), 22.Marin CĂRUNTU (15.Ion MAMALIGA, 63), 23.Vicu BULMAGA, 24.Andrei RUSNAC, 31.Vasile BÎTLAN (20.Oleg MARTIN, 56)

Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 14.Ilie BOTNARI, 19.Doru CALESTRU Antrenor: Andrei MARTIN

Dinamo-Auto: 16.Maxim BARDÎȘ, 4.Artiom LITVEACOV, 6.Artiom BILINSCHII (20.Denis MACALICI, 46), 10.Yehor KONDRATIUK (27.Andrii PANYCH, 83), 14.Vadim CEMÎRTAN (11.Shahrom SAMIEV, 46), 15.Oleksandr MASALOV, 19.Maxim MIHALIOV, 22.Vadim DIJINARI, 24.Orkhan GURBANLI, 26.Abdula GENAEV (18.Dumitru ROGAC, 83), 30.Serghei GAFINA (21.Dan PUȘCAȘ, 46) Rezerve: 1.Victor STRAISTARI, 12.Cristian APOSTOLACHI, 9.Octavian BULAT, 17.Alexandr CUZMENCO Antrenor: Igor DOBROVOLSKI

Echipa noastră va juca următorul meci pe 7 mai, în deplasare cu FC Florești. Jocul din etapa 31 va avea loc la stadionul orășenesc din Bender și va începe la ora 16:00.


Foto: Vadim Caftanat/FMF

Video: FMF

Просмотров: 10Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все