Поиск
  • daghivictor

Divizia Națională. Dacia Buiucani – Codru 5-1
Zi istorică pentru Dacia Buiucani: echipa noastră a obținut astăzi cea mai categorică victorie din Divizia Națională și a urcat două poziții în clasamentul all-time, ajungând pe locul 38!


Deja în minutul 2 Dumitru Demian a deschis scorul, înscriind cu capul în urma unei lovituri libere executate ca la carte de Vadim Crîcimar.


Același Demian a reușit “dubla” în min. 41, profitând de o pasă bună a lui Ion Mamaliga, și a ajuns la 4 goluri marcate în actuala ediție de campionat.


Imediat după reluare, Codru a redus din handicap prin Oleg Crețul, dar în continuare Dacia Buiucani s-a aflat la cârma jocului.


În min. 50 Dumitru Bivol a primit mingea de la Nicu Namolovan și a înscris, pentru 3-1, al doilea său gol din actuala ediție.


4-1 a devenit în min. 73, când Ionuț Revenco a reluat balonul din apropiere în poarta, fază la care portarul Vladislav Butuc a respins balonul în față după șutul lui Valeriu Gurgurov. A fost a treia reușită a lui Revenco în acest campionat.


Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Corneliu Cotogoi în minutul 3 de prelungiri: Oleg Martin a trecut spectaculos de doi adversari pe partea dreaptă și a centrat perfect pentru Cotogoi, care din doi metri n-avea cum rata singur cu portarul. Este al 4-lea gol marcat de Corneliu în acest campionat.


În urma acestui rezultat, Dacia Buiucani acumulează 31 de puncte și rămâne pe poziția a 6-a în clasamentul Diviziei Naționale, apropiindu-se la un singur punct de Dinamo-Auto.

Echipa noastră va juca următorul meci pe 14 martie, acasă cu Speranța Nisporeni. Jocul din etapa XXV va avea loc la Joma Arena și va începe la ora 15:00.


Statistica meciului


Dacia Buiucani - Codru 5-1

Au marcat: Dumitru DEMIAN (2, 41), Dumitru BIVOL (50), Ioan-Călin REVENCO (73), Corneliu COTOGOI (90+3), respectiv Oleg CREȚUL (46)

6 martie. Chișinău. Joma Arena. Fără spectatori Arbitru: Denis IVLEV Asistenți: Natalia CEBAN și Tudor BOLOGA Al 4-lea oficial: Piotr STOIANOV Cartonașe galbene: CONOHOV (21), BABIC (27), MYTSYK (56), ȚÎPAC (62) Cartonaș roșu: Andrei CONOHOV (68, pentru al doilea galben),

Dacia Buiucani: 1.Dumitru COVAL, 2.Ioan-Călin REVENCO, 4.Denis FURTUNA, 5.Mihai ȚÎPAC, 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRICIMAR (14. Ilie BOTNARI, 73), 11.Dumitru DEMIAN (20.Oleg MARTIN, 63), 15.Ion MAMALIGA (7.Dumitru BIVOL, 46), 19.Doru CALESTRU, 23.Vicu BULMAGA (31.Vasile BÎTLAN, 73), 28.Nicu NAMOLOVAN (17.Valeriu GURGUROV, 63) Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 18.Vadim CRAVCESCU Antrenor: Andrei MARTIN

Codru: 1.Vladislav BUTUC, 4.Ion SANDU, 7.Maxim CALINCOV (16.Dumitru PRODAN, 68), 8.Bohdan MYTSYK, 9.Marius MANOLE, 11.Oleg CREȚUL (10.Artem PESTRIAKOV, 60), 30.Marian PUIU (99.Rostislav GARGANCIUC, 46), 34.Nicolae MUNTEANU (23.Vadim ȘONȚOVOI, 68), 44.Dusan BABIC, 73.Dumitru RENIȚĂ (2.Dumitru TOFILAT, 71), 90.Andrei CONOHOV Rezerve: 77.Eduard ZAPLITNÎI, 96.Andrei MINCEV, 97.Ion OPREA Antrenor: Alexei SAVINOV
Foto: Vadim Caftanat/FMF și Vadim Josan

Просмотров: 103Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все