Поиск
  • daghivictor

Dacia-Buiucani - Zimbru. Totul ce trebuie să știți despre meciul etapei 28


Zimbru Chișinău va fi următoarea adversară a clubului nostru în Divizia Națională.


Meciul din etapa 28 este programat pentru vineri, 16 aprilie, ora 13:00, și se va juca la Joma Arena.


Partida va fi închisă pentru spectatori din cauza stării de urgență în sănătate publică în Republica Moldova instituită de Comisia naţională extraordinară de sănătate publică.


Meciul poate fi urmărit în direct la TV Moldova 2 și pe pagina de Youtube a Federației Moldovenești de Fotbal.


Până acum Dacia Buiucani și Zimbru s-au întâlnit de trei ori în Divizia Națională. De fiecare dată victoria a fost obținută de echipa noastră!


Chiar dacă fotbalul este un joc de echipă, trebuie de menționat rolul atacantului Vadim Crîcimar în obținerea celor trei victorii cu Zimbru: a înscris golul victoriei în meciul din etapa 1, apoi din noi a marcat golul victoriei în partida din etapa 10 și a reușit o "dublă" decisivă pentru succesul din jocul etapei 19!


5 iulie 2020 este o zi memorabilă în istoria clubului Dacia Buiucani. Anume în această zi “dacii” au debutat în Divizia Națională, într-un meci cu Zimbru Chișinău. Surprinzător pentru multă lume "galben-albaștrii" s-au impus cu 1-0 și au obținut astfel prima victorie din elita fotbalului moldovenesc, iar autorul primului gol în Divizia Națională a devenit Vadim Crîcimar în minutul 66.
Iată care a fost componența echipei Dacia Buiucani în acel meci: 1.Dumitru COVAL, 2.Ioan-Călin REVENCO, 4.Sandu MATEESCU (19.Doru CALESTRU, 46), 5.Mihai ȚÎPAC, 6.Gheorghe SUCIU, 8.Corneliu COTOGOI, 10.Nicolae NEMERENCO (9.Vadim CRICIMAR, 46), 18.Vadim CRAVCESCU (23.Vicu BULMAGA, 83), 22.Marin CĂRUNTU, 26.Marius IOSIPOI (7.Dumitru BIVOL, 85), 29.Teodor LUNGU (21.Ion GURULEA, 67)

Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 3.Ghenadie OCHINCĂ, 14.Gheorghe SPÎNU, 15.Adrian CIOBANU, 28.Nicu NAMOLOVAN, 93.Alexei SOLOMIN

Antrenor: Andrei MARTINA urmat meciul din 19 septembrie 2020, în care galben-albaștrii au învins cu 2-1, datorită reușitelor lui Marius Iosipoi (23) și Vadim Crîcimar (90+1). Golul Zimbrului a fost marcat de Vadim Cemîrtan (41).


Componența echipei noastre în acel meci: 1.Dumitru COVAL, 2.Ioan-Călin REVENCO, 4.Sandu MATEESCU, 5.Mihai ȚÎPAC, 8.Corneliu COTOGOI, 10.Nicolae NEMERENCO (9.Vadim CRICIMAR, 53), 11.Dumitru DEMIAN, 18.Vadim CRAVCESCU, 19.Doru CALESTRU, 20.Marius IOSIPOI (21.Ion GURULEA, 82), 22.Marin CĂRUNTU (28.Nicu NAMOLOVAN, 89)

Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 7.Dumitru BIVOL, 14.Gheorghe SPÎNU, 15.Adrian CIOBANU, 16.Sergiu GAȚMANIUC, 23. Vicu BULMAGA

Antrenor: Andrei MARTIN
Ultimul duel direct a avut loc pe 20 noiembrie 2020. Din nou echipa lui Andrei Martin a obținut victorie, de data aceasta cu 3-1, chiar dacă a fost condusă cu 1-0. Eroul meciului a devenit Vadim Crîcimar, autorul unei duble (29, 41), al treilea gol a fost marcat de Vadim Cravcescu (77). Pentru Zimbru a marcat brazilianul Jhonata Pereira Dos Santos în min. 25.


Componența echipei Dacia Buiucani în acel meci: 1.Dumitru COVAL, 2.Ioan-Călin REVENCO, 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRICIMAR (93.Nicolae NEMERENCO, 63), 11.Dumitru DEMIAN (5.Mihai ȚÎPAC, 63), 18.Vadim CRAVCESCU (28.Nicu NAMOLOVAN, 82), 19.Doru CALESTRU, 20.Marius IOSIPOI (7.Dumitru BIVOL, 82), 22.Marin CĂRUNTU (21.Ion GURULEA, 74), 23.Vicu BULMAGA, 29.Teodor LUNGU Rezerve: 12.Victor DODON, 82.Artiom CUBANI, 4.Sandu MATEESCU, 14.Gheorghe SPÎNU, 15.Adrian CIOBANU, 16.Valeriu GURGUROV Antrenor: Andrei MARTIN
Vă invităm să vedeți și un reportaj special pregătit cu ocazia acelui meci memorabil.Andrei Martin poate apela vineri la serviciile căpitanului Ioan-Călin Revenco, care a fost suspendat etapa trecută.


De partea cealaltă, mijlocașul Zimbrului, Alexandru Vremea va absenta la meciul de vineri din cauza cartonașului roșu primit în meciul cu Petrocub. În același timp, fundașul Andrei Calac, suspendat la meciul cu Petrocub, are drept de joc.


Foto: Vadim Caftanat/FMF

Просмотров: 46Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все