Поиск
  • daghivictor

Codru - Dacia Buiucani. Totul ce trebuie să știți despre meciul din etapa 33


Codru Lozova este următorul adversar al clubului nostru în Divizia Națională.


Meciul din etapa 33 este programat pentru sâmbătă, 15 mai, ora 18:00, și se va juca la stadionul Nicolae Simatoc din Lozova.


Partida va fi închisă pentru spectatori.


Meciul poate fi urmărit în direct pe pagina de Youtube a Federației Moldovenești de Fotbal.


Cele două echipe s-au întâlnit până acum de 8 ori. Bilanț: 6 victorii ale “galben-albaștrilor”, o victorie a Codrului și o remiză. Golaverajul, 16-6, este favorabil Daciei Buiucani.


În Divizia A, în sezonul 2015/16, pe 25 noiembrie 2015, la stadionul CSCT Buiucani, Codru a câștigat primul duel direct cu scorul de 3-0, datorită “dublei” lui Ghenadie Orbu (32, 90) și a reușitei lui Iurie Cebotari (60).


Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Maxim Frunză, Sandu Mateescu, Dan Guștiuc, Petru Costin, Serghei Ivas, Vitalie Jancov (Daniel Cațer, 60), Iaser Țurcan, Nicușor Nacu (Nichita Semcov, 46), Dumitru Privalov (Alexei Șoimu, 60), Maxim Cojocaru, Andrei Marandici (Gheorghe Modvală, 60). Antrenor: Ivan Mandrîcenco


În retur, la Lozova, pe 24 mai 2016, a fost consemnat un rezultat de egalitate, 1-1 (marcatori: Ghenadie Orbu 21 / Andrian Apostol 62).


Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Maxim Frunză, Sandu Mateescu, Cristin Jalbă, Petru Costin, Dumitru Privalov, Dan Guștiuc, Andrian Apostol, Daniel Cațer (Ion Mamaliga, 57), Ruslan Shauvkhalov, Octavian Onofrei (Iaser Țurcan, 70), Dumitru Popescu.


În următoarea stagiune, Dacia-2 Buiucani a obținut victorii în ambele partide:


3 noiembrie 2016: Dacia-2 Buiucani – Codru 2-0 (Dmytro Yusov 10, Andrei Bursuc 85)

Componența echipei: Dumitru Celeadnic, Sandu Mateescu, Petru Costin, Ionuț Revenco, Andrei Bursuc, Ruslan Shauvkhalov (Ion Mamaliga, 53), Dumitru Privalov, Gheorghe Suciu (Grigore Lefter, 87), Iaser Țurcan, Dmytro Yusov (Iurie Cazarean, 87), Andrei Marandici (Maxim Moleșteanu, 73). Antrenor: Adlan Shiskhanov.


Vezi rezumatul meciului din 3 noiemrie 201611 mai 2017: Codru – Dacia-2 Buiucani 1-2 (Cătălin Lungu 71-penalty / Marius Iosipoi 25, Andrian Apostol 39).

Componența echipei: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Gheorghe Suciu, Sandu Mateescu, Mihail Zaporojan (Daniel Bordeianu, 68), Andrei Marandici (Valentin Țigănescu, 69), Maxim Moleșteanu (Mihail Paladi, 75), Andrian Apostol, Ion Mamaliga, Marius Iosipoi (Grigore Lefter, 55). Antrenor: Andrei Martin.


Vezi rezumatul meciului din 11 mai 2017


Pe 26 februarie 2020, echipele s-au întâlnit la Cupa Federației, iar Dacia Buiucani s-a impus cu 1-0, unicul gol fiind marcat de Marius Iosipoi în minutul 65. De notat și faptul că Dumitru Rogac (Codru) a ratat un penalty în min. 10.


Componența echipei: Dumitru Coval, Sandu Mateescu (Sergiu Gațmaniuc, 46, Alexei Solomin, 64), Marius Iosipoi, Vadim Crîcimar (Nicu Namolovan, 75), Corneliu Cotogoi, Gheorghe Suciu, Doru Calestru (Vergiliu Olaru, 70), Vadim Cravcescu (Vasile Marjin, 68), Mihai Țîpac, Ionuț Revenco, Dumitru Bivol (Gheorghe Spînu, 46). Antrenor: Andrei Martin.


Vezi rezumatul meciului din 26 februarie 2020În ediția actuală a Diviziei Naționale, în etapa a VI-a, pe 25 iulie 2020, Dacia-Buiucani a învins cu 4-0 pe Codru, grație golurilor marcate de Nicolae Nemerenco (în min. 32), Corneliu Cotogoi (45+2), Vadim Crîcimar (53) și Dumitru Demian (86).


Componența echipei: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Sandu Mateescu (Adrian Ciobanu, 46), Corneliu Cotogoi (Gheorghe Spînu, 74), Vadim Crîcimar (Dumitru Bivol, 62), Nicolae Nemerenco (Marin Căruntu, 46), Dumitru Demian, Vadim Cravcescu, Doru Calestru, Marius Iosipoi, Teodor Lungu (Ion Gurulea, 62). Antrenor: Andrei Martin.Vezi rezumatul meciului din 25 iulie 2020Partida de pe 21 octombrie 2020, jucată la stadionul “Nicolae Simatoc” din Lozova, s-a încheiat cu victoria Daciei Buiucani, cu 1-0, unicul gol fiind marcat de Nicu Namolovan în minutul 52.


Iată care a fost componența echipei noastre în acel meci: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Sandu Mateescu, Mihai Țîpac, Dumitru Bivol (Ion Gurulea, 62), Corneliu Cotogoi, Nicolae Nemerenco (Vadim Crîcimar, 46, Gheorghe Spînu, 83), Dumitru Demian (Nicu Namolovan, 46), Vadim Cravcescu, Doru Calestru (Gheorghe Suciu, 72), Vicu Bulmaga.


Vezi rezumatul meciului din 21 octombrie 2020


Cel mai recent meci dintre cele două formații s-a disputat în etapa a XXIV-a. Partida de pe 6 martie 2021, jucată la Joma Arena, s-a încheiat cu victoria Daciei Buiucani, cu 5-1.


A fost o zi istorică pentru Dacia Buiucani: echipa noastră a obținut cea mai categorică victorie din Divizia Națională și a urcat două poziții în clasamentul all-time, ajungând pe locul 38!


Deja în minutul 2 Dumitru Demian a deschis scorul, înscriind cu capul în urma unei lovituri libere executate ca la carte de Vadim Crîcimar.


Același Demian a reușit “dubla” în min. 41, profitând de o pasă bună a lui Ion Mamaliga, și a ajuns la 4 goluri marcate în actuala ediție de campionat.


Imediat după reluare, Codru a redus din handicap prin Oleg Crețul, dar în continuare Dacia Buiucani s-a aflat la cârma jocului.


În min. 50 Dumitru Bivol a primit mingea de la Nicu Namolovan și a înscris, pentru 3-1, al doilea său gol din actuala ediție.


4-1 a devenit în min. 73, când Ionuț Revenco a reluat balonul din apropiere în poarta, fază la care portarul Vladislav Butuc a respins balonul în față după șutul lui Valeriu Gurgurov. A fost a treia reușită a lui Revenco în acest campionat.


Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Corneliu Cotogoi în minutul 3 de prelungiri: Oleg Martin a trecut spectaculos de doi adversari pe partea dreaptă și a centrat perfect pentru Cotogoi, care din doi metri n-avea cum rata singur cu portarul. A fost al 4-lea gol marcat de Corneliu în acest campionat.


Dacia Buiucani: 1.Dumitru COVAL, 2.Ionuț REVENCO, 4.Denis FURTUNA, 5.Mihai ȚÎPAC, 8.Corneliu COTOGOI, 9.Vadim CRICIMAR (14. Ilie BOTNARI, 73), 11.Dumitru DEMIAN (20.Oleg MARTIN, 63), 15.Ion MAMALIGA (7.Dumitru BIVOL, 46), 19.Doru CALESTRU, 23.Vicu BULMAGA (31.Vasile BÎTLAN, 73), 28.Nicu NAMOLOVAN (17.Valeriu GURGUROV, 63)

Rezerve: 82.Artiom CUBANI, 18.Vadim CRAVCESCU

Antrenor: Andrei MARTIN


Vezi rezumatul meciului din 6 martie 2021La partida de sâmbătă, Dacia Buiucani nu va putea conta pe fundașul Doru Calestru și mijlocașul Oleg Martin, care sunt suspendați. La Codru nu va juca mijlocașul sârb Dușan Babici, eliminat din teren în meciul cu Zimbru.

În clasament, Dacia Buiucani este pe locul 6, cu 38 de puncte la activ, iar Codru - pe locul 10, cu 6 puncte acumulate.


Foto: Maxim Zubaniuc/FMF, Vadim Caftanat/FMF și Vadim Josan/Dacia BuiucaniПросмотров: 47Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все