Поиск
  • daghivictor

Avancronica meciului Sfîntul Gheorghe - Dacia Buiucani


Dacia Buiucani Chișinău va juca cu Sfîntul Gheorghe Suruceni vineri, 19 martie, de la ora 13:00, într-un meci din cadrul etapei 26 a Diviziei Naționale. Partida de pe stadionul Zimbru (teren sintetic) se va juca fără spectatori și va fi transmisă în direct de pagina de Facebook a Federației Moldovenești de Fotbal.

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de 16 ori. Bilanț: Dacia Buiucani a obținut patru victorii, “sfinții” - 10, iar două jocuri s-au încheiat la egalitate. Golaverajul, 32-19, este favorabil pentru echipa din Suruceni.


Pentru prima dată cele două echipe s-au întâlnit în Divizia A, în sezonul 2008/09, pe 2 august 2008, la stadionul din Suruceni. CSCA-Buiucani a câștigat primul duel direct cu scorul de 4-2. Este interesant că pentru Sfîntul Gheorghe acesta a fost meciul de debut în campionatul Moldovei!


În partida retur jucată pe 16 noiembrie 2008, la stadionul CSCT Buiucani, din nou s-a impus CSCA-Buiucani, cu 2-0.


A urmat meciul din cadrul 1/16 de finală a Cupei Moldovei Orange, ediția 2010/11, câștigat de “sfinți” cu 3-0.CSCA-Buiucani, anul 2010


În continuare, cele două echipe s-au întâlnit în Divizia A, în sezonul 2012/13, pe 4 octombrie 2012. Sfîntul Gheorghe a câștigat meciul cu Dacia-2 Buiucani cu scorul de 3-1, datorită reușitelor lui Alexandru Railean (15), Alexandru Țurcan (34), Ion Ursu (62), respectiv Maximilian Modîrcă (88).


În retur, la stadionul CSCT Buiucani, pe 2 mai 2013, “galben-albaștrii” și-au luat revanșa, câștigând cu un sec 3-0, datorită reușitelor lui Andrian Apostol (39, 88) și Nicolae Nemerenco (64).


Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Dorian Răilean, Roman Grancear, Mihai Roșca, Alexandru Costin (David Andronic, 87), Luka Tatkhashvili, Andrian Apostol, Alexandru Bejan (Vitalie Jancov, 66), Petru Postoroncă (Alexandru Podlesnîi, 86), Vasile Jardan, Pavel Secrier, Nicolae Nemerernco (Mulsim Mulsumov, 76). Antrenor: Igor Negrescu.Dacia-2 Buiucani, anul 2013În ediția 2013/14 a Diviziei A, „sfinții” s-au impus de două ori. Mai întâi, pe 22 octombrie 2013, la Suruceni, cu 1-0, golul victoriei fiind marcat de Dan Vasilov în min. 75


Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Dorian Răilean, Dan Guștiuc, Alexandru Podlesnîi, Nicolae Nemerenco, Petru Postoroncă, Muslim Muslumov, Alexandru Măgureanu, Magomed Muzaev (Mihai Roșca, 79), Dumitru Popescu (Maxim Sevriuc, 73), Roman Grancear, Alexandru Bejan. Antrenor: Ivan Mandrîcenco. Vezi rezumatul meciului.


Iar în retur, pe 4 mai 2014, la stadionul CSCT Buiucani, cu 2-1, prin golurile lui Petru Postoroncă (75), Alexandru Railean (78), respectiv Radu Ghirișan (7).


Componența Daciei-2 Buiucani: Maxim Frunză, Ion-Paul Fratea, Dan Guștiuc, Alexandru Podlesnîi, Alexandru Măgureanu, Andrei Bursuc, Radu Ghirișan, Dumitru Bivol, Dumitru Popescu, Maxim Sevriuc, Roman Grancear. Antrenor: Ivan Mandrîcenco. Vezi rezumatul meciului.


În ediția 2014/15 a Diviziei A, echipele au obținut câte o victorie. Mai întâi, pe 16 august 2014, la stadionul CSCT Buiucani, s-au impus „sfinții” cu 2-1, golurile fiind marcate de Dan Vasilov (27), Alexandru Railean (31), respectiv Andrian Apostol (29).


Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Maxim Frunză, Ion-Paul Fratea, Dan Guștiuc (Iurie Cazarean, 78), Alexandru Podlesnîi (Alexandru Măgureanu, 70), Andrei Bursuc, Dumitru Popescu, Andrian Apostol, Alexei Șoimu (Vitalie Jancov, 46), Cornel Șchiopu, Roman Grancear, Iaser Țurcan. Antrenor: Ivan Mandrîcenco.


Iar în retur, pe 16 martie 2015, la stadionul CSCT Buiucani, a câștigat Dacia-2 Buiucani cu scorul de 1-0, datorită golului marcat de Vasile Jardan în min. 45, cu mențiunea că la aceiași fază Jardan a ratat un penalty.


Componența Daciei-2 Buiucani: Dumitru Celeadnic, Serghei Ivas, Petru Costin, Ion-Paul Fratea, Dan Guștiuc, Cornel Șchiopu, Andrei Bursuc, Vasile Jardan, Nichita Semcov (Andrei Marandici, 59), Iaser Țurcan, Ruslan Shauvkhalov. Antrenor: Ivan Mandrîcenco. Vezi rezumatul meciului.


În ediția 2015/16 a Diviziei A ambele meciuri s-au terminat la egalitate.


Pe 28 august 2015, la stadionul CSCT Buiucani, Sergiu Platică a deschis scorul pentru „sfinți” în min. 47, iar Iaser Țurcan a egalat la unu în min. 67.


Componența echipei noastre: Maxim Frunză, Serghei Ivas, Petru Costin, Ion Cioca, Sandu Mateescu, Iaser Țurcan, Vitalie Jancov (Gheorghe Modvală, 61), Nicușor Nacu (Dan Guștiuc, 58), Maxim Cojocaru, Alexei Șoimu (Nichita Semcov, 61), Andrei Marandici. Antrenor: Ivan Mandrîcenco.Dacia-2 Buiucani, anul 2015


Iar pe 3 aprilie 2016, la Suruceni, au fost marcate 4 goluri (Alexei Șoimu 22, Adrian Țîgîrlaș 66, respectiv Dumitru Popescu 63, Gheorghe Modvală 49).


Componența Daciei Buiucani: Maxim Frunză, Sandu Mateescu, Petru Costin, Cristin Jalbă, Andrei Bursuc, Dan Guștiuc, Daniel Cațer (Gheorghe Modvală, 46), Andrian Apostol, Ruslan Shauvkhalov, Dumitru Popescu, Octavian Onofrei. Antrenor: Ivan Mandrîcenco.

În ediția 2016/17 a Diviziei A, „sfinții” s-au impus de două ori. Mai întâi, pe 27 septembrie 2016, la Joma Arena, cu 6-0, golurile fiind marcate de Iaroslav Mihai (29), Stanislav Luca (41), Igor Bîcicov (54), Mihai Ghecev (67) și Alexandr Arabadji (84, 86).


Componența echipei noastre: Dumitru Triboi, Petru Costin, Sandu Mateescu, Ruslan Shauvkhalov, Gheorghe Modvală (Mihail Zaporojan, 83), Ion Mamaliga, Dumitru Privalov, Dumitru Garșinschi (Iurie Cazarean, 45), Marius Iosipoi (Grigore Lefter, 56), Ion Pitușcanu, Andrei Marandici (Maxim Moleșteanu, 70). Antrenor: Sergiu Japalău. Vezi rezumatul meciului.


În retur, pe 19 aprilie 2017, la Suruceni, „sfinții” s-au impus cu 2-1. Golurile au foat marcate de Veaceslav Lisa (32), Cristian Boicu (46), respectiv Oleg Roganov (59).


Componența echipei Dacia-2 Buiucani: Dumitru Coval, Ion Pitușcanu, Gheorghe Suciu, Sandu Mateescu, Andrei Marandici (Alexandru Botnariuc, 70), Maxim Moleșteanu, Andrian Apostol, Ion Mamaliga, Mihail Zaporojan, Oleg Roganov (Maxim Nica, 74), Marius Iosipoi (Valentin Țigănescu, 54). Antrenor: Andrei Martin. Vezi rezumatul meciului.


Pe 15 februarie 2020, echipele s-au întâlnit la Cupa Federației, la stadionul Zimbru (teren sintetic), iar “sfinții” s-au impus cu 2-1. Golurile au fost marcate de Raman Volkau (14, 18), respectiv Marin Căruntu (90).

Componența echipei noastre: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Ghenadie Ochinca (Vadim Cravcescu, 46), Sandu Mateescu (Gheorghe Spînu, 78), Mihai Țîpac, Gheorghe Suciu (Adrian Ciobanu, 46), Dumitru Bivol (Corneliu Cotogoi, 46), Nicolae Nemerenco (Vadim Crîcimar, 46), Marius Iosipoi, Marin Căruntu, Teodor Lungu (Alexei Solomin, 85). Antrenor: Andrei Martin. Vezi rezumatul meciului.


În ediția actuală a Diviziei Naționale, echipele s-au întâlnit de două ori.

Mai întâi, în etapa a opta, pe 6 august 2020, la stadionul din Suruceni, Dacia Buiucani a fost învinsă cu 2-1, golurile fiind marcate de Dmitrii Mandrîcenco (12), Roman Valkau (31), respectiv Ionuț Revenco (81, din penalty). Componența echipei noastre: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Mihai Țîpac (Vicu Bulmaga, 37), Gheorghe Suciu (Sandu Mateescu, 71), Vadim Crîcimar (Nicolae Nemerenco, 58), Dumitru Demian, Vadim Cravcescu (Marin Căruntu, 58), Marius Iosipoi, Doru Calestru, Teodor Lungu, Ion Gurulea (Corneliu Cotogoi, 46). Antrenor: Andrei Martin. Vezi rezumatul meciului.

Ultimul meci direct dintre cele două echipe a fost jucat pe 1 noiembrie 2020, în etapa 17. Partida a avut loc la stadionul Zimbru-2 din Chișinău, iar “sfinții” s-au impus cu 4-0, golurile fiind marcate de Raman Volkau (13), Yau Adam (19), Yevhen Smirnov (34) și Mihai Ghecev (61).

Iată care a fost componența formației noastre: Dumitru Coval, Sandu Mateescu, Dumitru Bivol (Marius Iosipoi, 46), Corneliu Cotogoi, Vadim Crîcimar (Valeriu Gurgurov, 46), Nicolae Nemerenco (Nicu Namolovan, 46), Dumitru Demian, Marin Căruntu, Vadim Cravcescu (Adrian Ciobanu, 83), Doru Calestru, Teodor Lungu. Antrenor: Andrei Martin. Vezi rezumatul meciului.


Este interesant că echipa noastră a mai jucat 6 meciuri contra formației Sfîntul Gheorghe-2 în Divizia A:

08.11.2009 CSCA-Buiucani – SF-2 0-0

22.05.2010 SF-2 – CSCA-Buiucani 2-5

10.10.2010 SF-2 – CSCA-Buiucani 0-0

11.05.2011 CSCA-Buiucani – SF-2 0-0

08.10.2011 SF-2 – Dacia-2 Buiucani 0-2 (goluri Cristian Gontea, Maximilian Modîrcă)

05.05.2012 Dacia-2 Buiucani – SF-2 4-1 (Petru Postoroncă-3, Pavel Secrier / Vadzym Yerchyk)Dacia-2 Buiucani, anul 2011


La partida de vineri, Sfîntul Gheorghe nu va putea conta pe mijlocașul Dan Taras, care este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Sub semn de întrebare este participarea în acest meci a mijlocașului Alexandr Suvorov, care n-a jucat în ultimele partide din cauza accidentării.


Pentru “sfinți”, înfrângerea din etapa trecută cu FC Petrocub a fost a 100-a din Divizia Națională.

În clasament, Dacia Buiucani este pe locul 6, cu 34 de puncte la activ, iar Sfîntul Gheorghe - pe locul 4, cu 46 de puncte acumulate.


Foto: Vadim Caftanat/FMF

Video: Moldfootball, FMF


Просмотров: 54Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все