Поиск
  • daghivictor

Avancronica meciului Dacia Buiucani – Speranța

Пост обновлен март 13


Dacia Buiucani Chișinău și Speranța Nisporeni vor juca duminică, 14 martie, de la ora 15:00, ultimul meci din cadrul etapei 25 a Diviziei Naționale. Partida de pe Joma Arena se va juca fără spectatori și va fi transmisă în direct de pagina de Facebook a Federației Moldovenești de Fotbal.


Cele două echipe s-au întâlnit până acum de șase ori. Bilanț: Speranța a obținut trei victorii, Dacia Buiucani - 2, iar un joc s-a încheiat la egalitate. Golaverajul, 8-6, este favorabil Speranței.


Pentru prima dată cele două echipe s-au întâlnit în Divizia A, în sezonul 2014/15, pe 24 august 2014, la stadionul din Nisporeni. Dacia-2 Buiucani a câștigat primul duel direct cu scorul de 3-1, datorită reușitelor lui Andrian Apostol (min. 16), Cornel Șchiopu (24), Dumitru Popescu (83), respectiv Ion Pavlov (7).

Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Dumitru Celeadnic, Roman Grancear, Alexandru Magurean, Ion-Paul Fratea, Andrei Bursuc, Dumitru Popescu, Andrian Apostol, Cornel Șchiopu, Vasile Jardan (Alexandru Podlesnîi, 90), Alexandru Bejan, Vitalie Jancov. Antrenor: Ivan Mandrîcenco. Vezi rezumatul meciului.


În retur, la stadionul CSCT Buiucani, pe 21 martie 2015, nisporenenii și-au luat revanșa, datorită golului marcat de Pavel Secrier în min. 75.

Iată care a fost componența echipei Dacia-2 Buiucani în acel meci: Dumitru Celeadnic, Ion-Paul Fratea, Petru Costin, Dan Guștiuc (Alexei Șoimu, 85), Cornel Șchiopu, Daniel Cațer (Iaser Țurcan, 63), Andrei Bursuc, Cristian Cîrlan (Andrei Marandici, 63), Gheorghe Mardari, Eugeniu Cociuc, Ruslan Shauvkhalov. Antrenor: Ivan Mandrîcenco. Vezi rezumatul meciului.


Echipa Dacia-2 Buiucani, anul 2015Pe 22 februarie 2020, echipele s-au întâlnit la Cupa Federației, la Joma Arena, iar Dacia Buiucani s-a impus cu 2-1. Golurile au fost marcate de Vadim Crîcimar (37), Sandu Mateescu (44), respectiv Mihai Bolun (83).


Componența echipei noastre: Dumitru Coval, Ionuț Revenco (Ion Cucuietu, 88), Sandu Mateescu, Mihai Țîpac, Gheorghe Suciu (Adrian Ciobanu, 76), Corneliu Cotogoi (Vicu Bulmaga, 65), Vadim Crîcimar, Nicolae Nemerenco (Dumitru Bivol, 65), Marius Iosipoi (Gheorghe Spînu, 76), Teodor Lungu (Alexei Solomin, 81), Vadim Cravcescu (Ghenadie Ochinca, 85). Antrenor: Andrei Martin. Vezi rezumatul meciului.


În ediția actuală a Diviziei Naționale, echipele s-au întâlnit de două ori.


Mai întâi, în etapa 7, pe 31 iulie 2020, la stadionul Zimbru-2, Dacia Buiucani a fost învinsă cu 3-0, golurile fiind marcate de Oleksandr Iermachenko (48), Dan Pîsla (51) și Constantin Sandu (87).


Componența echipei noastre: Dumitru Coval, Ionuț Revenco (Sandu Mateescu, 82), Mihai Țîpac, Gheorghe Suciu, Corneliu Cotogoi, Vadim Crîcimar (Nicolae Nemerenco, 46), Dumitru Demian (Dumitru Bivol, 82), Vadim Cravcescu, Marius Iosipoi, Marin Căruntu (Doru Calestru, 46), Teodor Lungu (Ion Gurulea, 56). Antrenor: Andrei Martin. Vezi rezumatul meciului.Marin Căruntu și Marius Iosipoi într-un meci contra Speranței


Iar pe 25 octombrie 2020, în etapa 16, la Complexul sportiv raional din Orhei, cele două formații au terminat meciul la egalitate, 0-0.

Iată care a fost componența echipei noastre în acel meci: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Sandu Mateescu (Gheorghe Suciu, 46), Mihai Țîpac, Corneliu Cotogoi (Dumitru Bivol, 70), Nicu Namolovan (Vadim Crîcimar, 65), Dumitru Demian (Marin Căruntu, 46), Vadim Cravcescu, Doru Calestru, Vicu Bulmaga (Ion Gurulea, 75), Teodor Lungu. Antrenor: Andrei Martin. Vezi rezumatul meciului.


Ultimul meci direct dintre cele două echipe a fost jucat pe 28 octombrie 2020, în optimile de finală a Cupei Moldovei Orange, ediția 2020-2021. Partida a avut loc la Complexul sportv raional din Orhei, iar Speranța s-a impus cu 2-1 în timpul suplimentar. Golurile au fost marcate de Matvei Guiganov (40), Dan Pîsla (115), respectiv Nicolae Nemerenco (35).


Iată care a fost componența formației noastre în meciul de Cupă: Dumitru Coval, Ionuț Revenco, Mihai Țîpac (Corneliu Cotogoi, 46), Gheorghe Suciu, Dumitru Bivol (Marius Iosipoi, 71), Nicolae Nemerenco (Vadim Crîcimar, 71), Dumitru Demian (Marin Căruntu, 58), Vadim Cravcescu, Doru Calestru (Nicu Namolovan, 106), Vicu Bulmaga, Teodor Lungu (Ion Gurulea, 87). Antrenor: Andrei Martin.


La partida de duminică, Speranța nu va putea conta pe mijlocașul Andrei Bursuc, care este suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.


Ieri, saitul sports.md a scris că Speranța are interdicție din partea FIFA de a legitima jucători, din cauza unor datorii față de jucători. Din acest motiv formația din Nisporeni are probleme cu legitimarea mijlocașului Alexandru Vremea (ex-Sfîntul Gheorghe) și atacantului Eugen Sidorenco (ex-Vllaznia Albania).


În clasament, Dacia Buiucani este pe locul 6, cu 31 de puncte la activ, iar Speranța - pe locul 7, cu 19 puncte acumulate.

Foto: Vadim Caftanat/FMF

Video: Moldfootball, FMF

Просмотров: 46Комментариев: 0

Недавние посты

Смотреть все